Home Office w Metapack: Po godzinach

powrót do listy
Home Office w Metapack: Po godzinach

Praca zdalna z domu oznacza, że granice między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym mocno się zacierają. Tymczasem ich utrzymanie jest niezwykle ważne, by móc normalnie funkcjonować. Sprawdź, jak radzą sobie z tym wyzwaniem Metapackersi.

W naszej ankiecie zadaliśmy naszym pracownikom niby niewinne pytanie: Co jest pierwszą rzeczą, którą robisz po zamknięciu służbowego laptopa? Tak naprawdę chcieliśmy w ten sposób upewnić się, że Metapackersi należycie o siebie dbają.

First things first

Na co dzień oferujemy im dofinansowania do wybranych przez nich sportów, organizujemy imprezy integracyjne, zapewniamy nawet 30 dni urlopu i jeden dzień dodatkowy na wolontariat. W czasie kwarantanny nie jednak ma możliwości, by z tych opcji w pełni skorzystać.

Metapackersi radzą sobie więc jak mogą, a co faktycznie robią, kiedy wyłączają służbowe komputery? Największa ilość podobnych odpowiedzi dotyczyła jednego…

„Robię obiad.”

„Jem obiad.”

„Obiad.”

„Biegnę umyć rączki do obiadu!”

„Nie mam służbowego laptopa, ale kiedy rozłączam firmowego VPN wstaje i idę robić obiad :)”

„Idę na obiadek i na spacerek.”

„Obiad!”

Drugą najczęściej pojawiającą się odpowiedzią był spacer – z psem, dziećmi, rodziną albo samotny na „odludziu”. Ankietę przeprowadzaliśmy jednak w okresie, kiedy nie zostały wdrożone jeszcze tak rygorystyczne obostrzenia, dotyczące wychodzenia z domu. Dzisiaj można jednak już spacerować po lasach i parkach, co z pewnością Metapackersi przyjęli z ogromną ulgą.

„Pójście z rodziną na spacer.”

„Spacer w ciszy i spokoju.”

„Wyjście na zewnątrz, spacerek.”

„Spacer na odludziu :)”

„Spacer.”

„Wyjście z psem :)”

„Wózek i na spacer z synem.”

„Wyjście z psem na spacer, który na początku nie rozumiał, dlaczego jestem w domu i nie mam czasu dla niego.”

„Lecę na spacer, obiad może poczekać.”

Z służbowego laptopa na prywatny

Okazało się jednak, że nie każdy Metapackers potrafi odciąć się całkowicie od swojej pracy. Niektórzy spędzają na obowiązkach zawodowych więcej czasu niż w biurze. Inni z komputera służbowego przełączają się na prywatny.

„Odłączenie go od prądu i włączenie osobistego komputera.”

„Przepięcie firmowych monitorów z laptopa firmowego na osobisty komputer stacjonarny. Aaa i myszka i klawiatura.”

„Nie mam laptopa :P Niestety zamiast odejść od komputera, to dalej przy nim zostaje. Zdaję sobie sprawę, że to błąd, ale ciężko się przełamać czasami.”

„Nie zamykam :)”

„Laptopa nie mam, ale pierwszą rzeczą jaką robię po odłączeniu się od VPN i zamknięciu zdalnego pulpitu, jest granie w gry komputerowe.”

„Odpalam prywatnego laptopa.”

„Kliknięcie w Twittera i sprawdzenie oficjalnych komunikatów mz, bbc, cnn, reuters, oraz danych statystycznych.”

„Nie zamykam laptopa, odkąd jestem w domu, jest cały czas otwarty i włączony, a jak skończę pracę, to przygotowuję jedzenie.”

„Uruchomienie mojego laptopa.”

„Odpalam youtuba :D”

„Siedzę tak przez dłuższą chwilę. Właściwie to jestem w domu, nie muszę wracać do domu. ...jest ciężko...”

Chociaż wielu Metapackersów ma mocno rozwinięte „branżowe” poczucie humoru chcemy upewnić się, że zachowują dobrą kondycję psychiczną. Dlatego z zebranych pomysłów przygotowaliśmy krótki poradnik. Mamy nadzieję, że nasi pracownicy skorzystają z podpowiedzi swoich kolegów i koleżanek, a jeśli Ty również nie możesz odnaleźć równowagi podczas home office, koniecznie czytaj dalej.

Hobby w trybie home

Pierwszą zasadą home office jest oczywiście podjęcie próby odcięcia się od obowiązków służbowych, szczególnie zaraz po zakończeniu pracy.

„Odcinam się zupełnie od pracy. Trzeba się zresetować, żeby nie zwariować.”

„Wyjmuję wtyczkę zasilacza z prądu i chowam go w miejsce, gdzie będzie niewidoczny i bezpieczny.”

„Zapalenie cygara i odetchnięcie po ciężkim dniu.”

„Idę się zrelaksować :>”

Popieramy próby podtrzymywania dobrych praktyk stosowanych podczas tradycyjnego rytmu pracy. Dlatego radzimy: bez względu na to jak Twój dzień wyglądał przed epidemią, może uda się kilka dawnych przyzwyczajeń zachować lub przywrócić? Obojętnie jakiego typu są to przyzwyczajenia 😉

„Kładę się do łóżka i odpoczywam, tak jak po powrocie z biura.”

„Idę do drugiego pokoju do żony, by pogadać o tym, co było w pracy. Staram się w ten sposób zachować co nieco ze starych nawyków.”

Nie wiemy, czy to przyzwyczajenie czy nowy nawyk, ale kilku Metapackersów po zamknięciu służbowego komputera idzie spać. Nie oceniamy, a nawet więcej – popieramy. Pamiętaj, że 20-minutowa drzemka w ciągu dnia świetnie relaksuje, pozwala uporządkować informacje w głowie, dodaje energii do dalszego działania. Czujesz, że potrzebujesz snu? Śpij.

Ale nie zapominaj o aktywności fizycznej. Zamknięte siłownie i baseny można na szczęście zastąpić ruchem w domowych zaciszu. Nawet jeśli jest to 15-minut rozciągania. Tak naprawdę, jeśli chodzi o rozciąganie, to gorąco zachęcamy do odchodzenia od komputera co godzinę i wykonania kilku skłonów i skrętów. Nie tylko w trybie home office.

„Wietrzę pokój i gimnastykuję się min. 15 minut.”

„Rzucam się na kanapę i przeciągam :D”

„Wstaję z fotela i zaczynam chodzić po domu, żeby dać odpocząć plecom.”

„Aktywność fizyczna, po całym dniu siedzenia trzeba się trochę porozciągać.”

Na koniec ważna jest odskocznia. Metapackersi szukają jej w codziennych obowiązkach domowych, zabawie z dziećmi, przebywaniu z domownikami. Niektórzy nie ustają w pielęgnowaniu swojego hobby, o ile okoliczności im na to pozwalają.

„Remont.”

„Zabawa z dzieckiem.”

„Zabawa z dziećmi.”

„Wyjmuję swoją gitarę i zaczynam trochę plumpkać.”

„Rozmowa z rodziną. Majsterkowanie w domu.”

„Idę do ogródka popracować.”

Oczywiście nie każdy może odetchnąć podczas zabawy z najmłodszymi czy wyjść do ogródka i pielęgnować rośliny. Można jednak zadbać o domową dżunglę i wprowadzić trochę zieleni do wnętrza mieszkania. Albo umówić się ze znajomymi lub rodziną na wideokonferencję i poplotkować.

Jeśli natomiast kwarantanna uniemożliwiła Ci wykonywanie swojego hobby, może czas znaleźć nowe? Spróbuj poczytać książki z gatunku, po który do tej pory nie sięgałeś. Pobaw się w origami. Zgłęb tajniki jogi albo podejmij plankowe wyzwanie. Najważniejsze to zająć się czymś, co pozwoli Ci całkowicie odciąć się od pracy i przez przynajmniej godzinę dziennie skierować myśli w zupełnie innym kierunku.

Gorąco Ci kibicujemy, a jeśli chcesz podzielić się własnymi przepisami na skutecznie odcinanie pracy od życia osobistego, zapraszamy Cię do dyskusji na naszym profilu facebookowym Poznaj Metapack.

Poprzedni artykuł

Home Office w Metapack: Onboarding w wersji online

przeczytaj

Następny artykuł

Home Office w Metapack: Wojna domowa

przeczytaj