Jak dbamy o rozwój naszych pracowników – rozmowa z Krzyśkiem z zespołu Spartans

powrót do listy
Jak dbamy o rozwój naszych pracowników – rozmowa z Krzyśkiem z zespołu Spartans

Od Customer Supportu do Spartanów na stanowisko Quality Assurance - tak przebiegał rozwój kariery Krzyśka w Metapack.

Rekrutacje wewnętrzne są u nas częste, a Metapackersi wykorzystują je do podnoszenia swoich kwalifikacji. Przeczytaj rozmowę z Krzyśkiem i poznaj możliwości rozwoju jakie oferujemy.

Krzysiek, w jakim zespole pracujesz i za co jesteś odpowiedzialny?

Pracuję w zespole Spartans jako Quality Assurance Engineer. Moim zadaniem jest dopilnowanie, aby wynik działania kodu był zgodny z tym, co ustalili analitycy z klientami i jednocześnie nie powodował niepożądanych zmian w innych funkcjonalnościach aplikacji. Trzeba przetestować czy to, co tworzą programiści jest odporne na niespodziewane sytuacje, tj. niepoprawne dane wejściowe oraz czy rozwiązanie jest odpowiednio wydajne i nie będzie powodować opóźnień w działaniu całej aplikacji.

Jednym z moich obowiązków jest też przygotowywanie automatycznych testów dla tworzonych modułów. Testy te uruchamiane są codziennie i służą głównie do sprawdzania czy modyfikacje programistów w innych modułach nie powodują zmian w interesującej nas części. Narzędzi do testowania jest sporo, bo nie ma jednego uniwersalnego, a trzeba sprawdzić kod z różnych stron. Głównym narzędziem jest SOAPui, Postman, Gatling, ale też możemy szukać innych, które ułatwią nam sprawdzenie interesującego nas obszaru.

To stanowisko objąłeś w ramach rekrutacji wewnętrznej. Jak to przebiegało i jak zazwyczaj wygląda taka wewnętrzna zmiana zakresu obowiązków?

Niecałe dwa lata temu zacząłem pracę w Metapack w dziale Customer Support. Podobała mi się ta praca, ale pojawiło się ogłoszenie o wewnętrznej rekrutacji na stanowisko Quality Assurance Engineer do nowego zespołu developerskiego. Z ciekawości poszedłem na spotkanie informacyjne z osobami, które dziś pełnią już taką rolę i okazało się, że może być to coś ciekawego, co będzie mi sprawiało przyjemność i pozwoli rozwijać się dalej. Firma wspiera rekrutacje wewnętrzne, wystarczyło poinformować obecnego lidera o chęci zmiany stanowiska. Wziąłem udział w rekrutacji i udało się 😊

Jak długo już pracujesz na nowym stanowisku?

Zacząłem pracę w nowym zespole od początku grudnia. Wcześniej, około 2-3 tygodnie trwało przechodzenie między teamami, przekazanie otwartych tematów, szkoliłem nową osobę, a w międzyczasie sam brałem udział w przygotowanym onboardingu do nowego działu, ale tak naprawdę na stałe w nowym teamie jestem niecałe trzy miesiące.

Czyli tak naprawdę, pracując w Metapacku na jednym stanowisku w określonym dziale, można w każdej chwili aplikować na inne, w zupełnie innym obszarze?

Tak, bez problemu. Co jakiś czas są ogłaszane nabory wewnętrzne, ale oczywiście można też wziąć udział w rekrutacji prowadzonej zewnętrznie. Wystarczy pójść do działu HR i dowiedzieć się, czy można startować na dane stanowisko.

Jak członkowie poprzedniego i nowego zespołu zareagowali na tę zmianę? Jak zostałeś pożegnany i przywitany?

Poprzedni zespół pożegnał mnie bardzo ciepło, a nowy podobnie przywitał. Nie czuję się w żaden sposób wyobcowany, mamy fajną, przyjacielską atmosferę.

Metapack to duża firma. Miałeś już wcześniej do czynienia z zespołem, do którego przeszedłeś w ramach swoich obowiązków w Customer Support czy poznałeś jej członków dopiero teraz, po przejściu?

Praca w supporcie jest o tyle fajna, że poznaje się wielu ludzi z różnych zespołów. Jeśli jest jakiś błąd w aplikacji, to w zależności od tego, czego on dotyczy, możemy współpracować z programistami czy wdrożeniowcami. Wspólnie próbujemy ustalić, co się wydarzyło. Pracując w supporcie ma się więc okazję poznać całą firmę. Ludzi z mojego nowego zespołu poznałem dzięki wspólnej pracy nad ticketami.

W tej chwili przeniosłeś się do nowej drużyny, żeby rozwijać swoje umiejętności. Czy masz jeszcze inne cele na przyszłość? Jakiś plan, który zamierzasz realizować w kolejnych latach?

Na razie spróbuję swoich sił jako QA Engineer. Na tym stanowisku będę miał dostęp do narzędzi developerskich i okazję do poznania oraz pracowania na kodzie. Jeśli okaże się, że znajdę w tym przyjemność, pewnie kolejnym etapem mojego rozwoju będzie stanowisko programisty.

Czyli możesz zostać tu na dłużej?

Chcę zostać tu na dłużej, na pewno dzięki ludziom i fajnej atmosferze. Zależy mi również na pracy z nowymi technologiami i narzędziami, które są u nas normą, w małych przedsiębiorstwach nie zawsze ma się dostępu do takich serwisów jak AWS, Kibana, New Relic, a one są przyszłością w tej branży.

 


Chcesz rozwijać swoją karierę tak jak Krzysiek? Sprawdź nasze oferty pracy w IT.

Poprzedni artykuł

Biznes ma głowę w chmurach? Metapack na Dniach Otwartych WiEA

przeczytaj

Następny artykuł

The Delivery Conference 2020 za nami!

przeczytaj