Metapack Summer Academy – więcej niż studenckie praktyki

powrót do listy
Metapack Summer Academy – więcej niż studenckie praktyki

Ambitni studenci informatyki nie tracą czasu latem. Podczas czwartej edycji letniej akademii dla młodych specjalistów IT, ośmiu studentów rozwijało swoje umiejętności pod okiem doświadczonych pracowników zielonogórskiej firmy Metapack Poland.

Nie tylko kodowanie

Metapack Summer Academy to inicjatywa stworzona z myślą o studentach informatyki, którzy chcą swoją przyszłość związać z tworzeniem kodu. Jej celem jest zapoznanie młodych ludzi z dobrymi praktykami pisania kodu, ale nie tylko. Uczestnicy projektu mieli też okazję, by wykazać się umiejętnościami miękkimi związanymi z efektywną pacą w zespole. W branży IT wymaga ona sprawnej komunikacji z osobami o różnym poziomie doświadczenia i kompetencjach.

Stawiamy na nauczanie zdolnych, ambitnych studentów. Mimo, że praca komercyjna dla firmy nie jest przy tym realizowana wiemy, że warto to robić - mówi Kasia, HR Manager.

W czwartej edycji letniej akademii wzięło udział ośmiu studentów z Zielonej Góry. Uczyli się oni pod okiem jedenastu specjalistów pracujących na co dzień w firmie Metapack. Młodzi ludzie tworzyli swoje projekty w parach, co stanowiło dodatkową trudność. Praca na czyimś kodzie lub przekonanie drugiego programisty do pracy na własnym to często jedno z największych wyzwań w tej branży.

80% praktyki, 20% teorii

Przede wszystkim jednak projekt Metapack Summer Academy powstał, by uczyć konkretnych umiejętności. Młodzi ludzie nie tracili czasu na teorię. Wśród twardych umiejętności, jakie mieli szansę rozwijać, znalazły się między innymi: praca na bazach danych, dobre praktyki pisania czystego kodu, opracowywanie i wdrażanie wzorców projektowych, przeprowadzanie jednostkowych testów. Oprócz tego mieli oni okazję pracować na wielu narzędziach i nowoczesnych technologiach, takich jak: New Relic, Grafana, Amazon Web Services czy Gatling. Wiele z tych technologii to nowości na zielonogórskim rynku, których nie oferuje żadna z firm IT w regionie.

Nagrody? Wycieczka do Londynu i praca

Cztery osoby, które wzięły udział w letniej akademii, otrzymały do Metapack Poland ofertę zatrudnienia. Dzięki elastycznym godzinom pracy mogą łączyć życie zawodowe ze studiami. Dwóch najlepszych uczestników odwiedzi dodatkowo biuro Metapack w Londynie. W tym projekcie każdy wygrywa – wszyscy uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć, jak „od kuchni” wytwarza się oprogramowanie używane na całym świecie.

Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? Na to pytanie odpowiada Kasia:

Od dawna współpracujemy z Uniwersytetem Zielonogórskim, wsłuchując się w potrzeby studentów, ale i szukając źródła talentów. Postanowiliśmy wprowadzić na rynek coś innowacyjnego. Nie boimy się powiedzieć, że nasza akademia jest najlepsza w mieście pod względem praktyk – ilość przekazanej w 4 tygodnie wiedzy przez doświadczonych specjalistów, którzy w dodatku chętnie dzielą się wiedzą, jest zawsze dużym zaskoczeniem wśród studentów.

Kolejna edycja za rok

Czwarta edycja Metapack Summer Academy dobiegła końca. Uroczyste podsumowanie odbyło się 26 lipca 2019 r. w siedzibie firmy. Kolejna edycja ruszy pod koniec czerwca 2020 r. Jak dostać się na praktyki? Więcej informacji będzie dostępnych w pierwszej połowie przyszłego roku na stronie Metapack Poland oraz w biurze karier Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Metapack Summer Academy 2019
Metapack Summer Academy 2019
Metapack Summer Academy 2019

Poprzedni artykuł

Integracja w Metapackowym stylu

przeczytaj