Summer Academy 2020 w nowej odsłonie

powrót do listy
Summer Academy 2020 w nowej odsłonie

Siedmiu uczestników i jedno zadanie: stworzyć aplikację typu track-and-trace dla systemu zarządzania przesyłkami. Ruszyła nasza coroczna Summer Academy.

Summer Academy w Metapack

Przypomnijmy, że nasza Akademia to coroczna inicjatywa organizowana z myślą o studentach kierunków informatycznych. Aplikować może każdy, kto ma status studenta i chce przygotować się do przyszłej pracy w firmie IT.

Jednym z celów Summer Academy jest przygotowanie studentów do pracy w środowisku biznesowym. Oznacza to, że stawiamy przed nimi zadania, z jakim mogą się spotkać pracując zawodowo. Wybieramy również dla nich listę technologii, których opanowanie pomaga osiągnąć wyznaczony im cel. W przyszłości zaś może się okazać atutem na rynku pracy.

Więcej o naszej Akademii przeczytacie tutaj: Summer Academy

To robimy dla studentów, ale organizując Summer Academy mamy też własny, wewnętrzny cel, o którym mówi Wiktor z działu HR:

„Akademia również jest po to, żeby poznać talenty. Jak w każdym biznesie, rekrutacje się pojawiają, czasami w najmniej oczekiwanym momencie i zawsze wtedy chętnie nawiązujemy kontakt z osobami, z którymi już pracowaliśmy i z którymi pracowało nam się dobrze.”

summer academy metapack
summer academy metapack
summer academy metapack

Studenci mogą więc nie tylko poznać technologię i zweryfikować swoją wiedzę w praktyce. Mogą również poznać Metapack od wewnątrz i w bliższej lub dalszej przyszłości związać się z nami zawodowo.

Jeszcze więcej realizmu

Przed studentami zawsze stawiamy spore wyzwanie, zdając sobie sprawę z presji czasu, jaka ciąży na uczestnikach miesięcznych zajęć. Jednak czas w pracy Software Engineera zawsze jest towarem deficytowym, a w tym roku postanowiliśmy jeszcze większy nacisk położyć właśnie na jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości biznesowej.

„Zależało na tym, żeby było jak najbardziej realnie. Z tego względu stworzyliśmy standardowy backlog, studenci realizują zadania zdefiniowane przez nas w Jirze. Określamy tam również acceptance criteria, czyli elementy, które muszą zostać wykonane, żeby zadanie można było uznać za ukończone. Do tego wchodzą tak zwane „change requesty”, czyli nagle pojawia się Product Owner i mówi, że trzeba coś zmienić, bo klientowi się nie podoba. Ten realizm w pracy projektowej staramy się więc podnosić” - tłumaczy Cezary, Software Engineer z zespołu Dragons.

summer academy metapack
summer academy metapack
summer academy metapack

Wyścig z czasem, uwagi klienta, konieczność opanowania narzędzi to wyzwania, z którymi uczestnicy tegorocznej edycji zmierzyli się już parokrotnie. Wszyscy mają na uwadze jeden cel, jakim jest wykonanie zadania, i to wykonanie go jak najlepiej.

Aplikacja do monitorowania przesyłek

A co dokładnie uczestnicy mają do zrobienia w tym roku? Zadanie wyjaśnia Michał, student drugiego roku na kierunku Informatyka Uniwersytetu Zielonogórskiego:

„Mamy do napisania aplikację typu track-and-trace, która po wpisaniu numeru zamówienia pokazuje aktualny status przesyłki. Ma pokazywać, co się działo z paczką, którą dostaniemy, kiedy została odebrana przez kuriera, kiedy zostanie nam dostarczona. Taka kompleksowa aplikacja do monitorowania paczki.”

summer academy metapack
summer academy metapack
summer academy metapack

O wrażenia spytaliśmy studentów dokładnie dwa tygodnie po rozpoczęciu prac, czyli w chwili, kiedy mieli oni przedstawić pierwsze demo, pokazujące działanie aplikacji. Jakie były ich spostrzeżenia?

„Właściwie każdemu udało się zrealizować cele, są pewne niedociągnięcia wynikające z czasu, bo jednak jest go ograniczona ilość, ale jest dobrze” - podsumowuje Michał.

Dominik, uczący się na IV roku Informatyki, dodaje:

„Jak to w pracy programisty, powstały błędy, które należy wyeliminować, ale myślę, że to jest kwestia kilku chwil. Sama aplikacja jest naprawdę fajnym wyzwaniem dla mnie i myślę, że wyszła bardzo dobrze.”

Przed studentami jeszcze trochę pracy, ale jak zdradzają prowadzący – potencjał w młodych ludziach drzemie spory i nie mają wątpliwości, że uczestnicy zdołają zrealizować założenia Akademii.

A jak sami uczestnicy ocenili swój udział w Summer Academy na półmetku projektu?

„Po dwóch tygodniach mam bardzo pozytywne wrażenia, dlatego że wykorzystujemy tu technologie, które mi się podobają i z których chciałbym korzystać. To jest na pewno duży plus – że to są nowe technologie i w tę stronę też zmierza branża” - mówi Wiktor z IV roku Informatyki.

„Już przez te dwa tygodnie nabyłem znaczącą wiedzę. Akademia jest nastawiona jak najbardziej na to, żeby nas przygotować do pracy. Wszystkie informacje, jakie otrzymujemy są ważne i w moim przypadku bardzo przydatne. Myślę, że będą też ważne dla mnie w przyszłej pracy” - dodaje Dominik.

O efektach prac studentów z Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego będziemy informować jeszcze po zakończeniu Akademii. Śledź nasz profil facebookowy Poznaj Metapack, by niczego nie przegapić.

Poprzedni artykuł

Boję się rano wstać… czyli o pracy developera

przeczytaj

Następny artykuł

Metapack na wakacjach

przeczytaj