Utalentowany Metapack – jak rekrutujemy specjalistów branży IT?

powrót do listy
Utalentowany Metapack – jak rekrutujemy specjalistów branży IT?

Wyszukiwanie talentów to nie lada zadanie, dlatego w Metapack mamy od tego specjalistkę. Poznaj Elizę, która doskonale wie, jak i gdzie wyszukiwać zdolne osoby, związane z branżą IT.

Zapytaliśmy Elizę o to, jak wygląda jej praca oraz gdzie można ją znaleźć i nawiązać z nią kontakt. Poprosiliśmy też o rady dla osób startujących w branży IT i dla wszystkich kandydatów, którzy mają przed sobą pierwszą rozmowę o pracę. Zobacz, co odpowiedziała.

Pojawiłaś się w Metapack niedawno. Czy wcześniej zajmowałaś się pozyskiwaniem talentów czy to Twoja pierwsza praca na podobnym stanowisku?

Tak, jestem w Metapack od niedawna, dołączyłam do zespołu w sierpniu tego roku. Nie stawiam jednak pierwszych kroków w tym zawodzie – rekrutacją zajmuję się od około 3 lat.

To było tak, że pewnego dnia obudziłaś się i stwierdziłaś, że szukanie talentów to Twoje powołanie czy dochodziłaś do tego przez jakiś czas?

Zdecydowanie do tego dojrzewałam. Szukałam swojej ścieżki zawodowej w wielu miejscach, zajmowałam się między innymi marketingiem, copywritingiem, obsługą klienta, komunikacją wewnątrz firmy, aż natrafiłam na rekrutację i… to było to!

Czy zdobywanie pracowników w IT znacząco odbiega od szukania osób do pracy w innych branżach? Co wyróżnia ten rynek z punktu widzenia rekrutera?

Ja widzę zarówno podobieństwa, jak i różnice. Kandydatów z branży IT trudniej pozyskać, ponieważ rosnące zapotrzebowanie na takie stanowiska nie idzie w parze z rosnącą liczbą specjalistów na rynku. Tym bardziej na naszym zielonogórskim rynku pracy – tych osób jest po prostu za mało. Dlatego nie tylko pozyskujemy doświadczonych specjalistów, ale z chęcią też inwestujemy w nowe, młode talenty.

Co cenisz sobie w swojej pracy najbardziej?

Kontakt z ludźmi i możliwość poznania ich mocnych stron, tego, co ich kręci w pracy, w czym czują się dobrze. Inspirują mnie takie historie.

Czy są jakieś „ciemne” strony w pracy rekrutera? Z jakimi wyzwaniami musisz sobie radzić?

Wyzwaniem jest na pewno próba połączenia wymagań managera z rzeczywistością. Każdy manager marzy o kandydacie idealnym, a takich nie ma. Moim zadaniem jest czasami „studzenie” tych aspiracji i przekonanie osób, biorących udział w rekrutacji, że pójście na kompromis nie oznacza niczego złego i przynosi wiele korzyści obu stronom. Warto też uważnie przyjrzeć się nie tylko już zdobytemu doświadczeniu, ale też obecnemu potencjałowi, postawie i zaangażowaniu do dalszego zdobywania wiedzy.

Jak szukasz specjalistów? Gdzie potencjalni kandydaci do pracy w Metapack mogliby Cię znaleźć?

Na pewno miejscem, do którego udaję się w pierwszej kolejności w trakcie poszukiwań, jest Linkedin. Warto zatem pilnować, aby profil był aktualny, by umieścić kluczowe umiejętności i projekty, z których jesteśmy szczególnie dumni, można również zaznaczyć opcję „otwarty na oferty pracy” – istnieje duże prawdopobieństwo, że odezwę się do takiego kandydata. 😉 Zawsze warto się skontaktować także przez email praca@metapack.com.

Z pewnością łatwiej dać się dostrzec specjalistom z dużym doświadczeniem i umiejętnościami. Co mogą zrobić osoby, które stawiają w branży IT pierwsze kroki, by udowodnić, że warto w nie zainwestować?

Przede wszystkim – odezwać się do mnie, przedstawić swoją osobę, swoje dotychczasowe osiągnięcia, niekoniecznie te komercyjne. Już sam fakt, że ktoś wychodzi z inicjatywą i rozpoczyna z nami rozmowę, jest ważny. Dodatkowym atutem na pewno będą podejmowane aktywności, na przykład różnego rodzaju projekty, którymi dana osoba może się pochwalić. To świadczy o jej proaktywności, a takich właśnie ludzi cenimy w Metapack.

Umiejętności to jedno, ale w nowoczesnych firmach liczą się także inne cechy, jak samodzielność, dobra organizacja, komunikatywność. Na jakie umiejętności miękkie szczególnie zwracacie uwagę w Metapack?

Przede wszystkim stawiamy na pracę zespołową, szukamy zatem tzw. team playerów. Oczywiście każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką i to również doceniamy, ale dopiero w grupie nabieramy siły i możemy się wzajemnie wspierać. Ważne są dla nas również elastyczność w działaniu, czyli szybkie dostosowywanie się do zmian, które są na porządku dziennym w naszej branży. O proaktywności w działaniu już wspominałam. 😊

Twoja rola nie kończy się na etapie poszukiwań kandydatów. W jaki sposób osoby, przechodzące przez proces rekrutacji w Metapacku, mogą skorzystać z Twojego wsparcia?

Jestem do ich dyspozycji podczas całego procesu rekrutacji, nie tylko w trakcie spotkań i rozmów, ale tak naprawdę cały czas. Zawsze staram się podkreślać, że mogą się do mnie zwrócić z każdym pytaniem, upewniam się, że mają moje dane kontaktowe, że otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Staram się również podpowiedzieć, jakie obszary mogą zostać poruszone podczas rozmów, by mogli się lepiej do nich przygotować.

Jakie masz wspomnienia dotyczące Twojej rekrutacji i jak przebiega Twój onboarding w Metapack? Czujesz się już wdrożona do swoich obowiązków?

Pamiętam swoje odczucia i to zdziwienie, że jeszcze nigdy nie przechodziłam w tak przyjaznej i otwartej atmosferze przez proces rekrutacji. Oczywiście stres był, ale minimalny. Czułam, że mogę być po prostu sobą, a każdy zaangażowany w rekrutację był dla mnie niesamowicie życzliwy. Mój onboarding nadal trwa, tematów do wdrożenia się jest sporo, ale czuję wsparcie w swoim zespole i zaufanie do tego, co robię, a to jest dla mnie szalenie ważne.

Czy rekrutacja w Metapacku ma typowe etapy, jak w każdej innej dużej firmie, czy opracowaliście własne procesy rekrutacyjne? Czego kandydaci mogą się spodziewać?

Pewne etapy są wspólne i spotykane w innych firmach, a pewne unikatowe tylko dla naszej. Rekrutację zaczynam od krótkiej rozmowy telefonicznej, podczas której chcę lepiej poznać kandydata, jego motywację do zmiany, oczekiwania i wyobrażenia na temat stanowiska, firmy. Jeśli są to stanowiska programistyczne, po rozmowie proszę o wypełnienie dwóch krótkich zadań z programowania, dzięki którym możemy zorientować się w umiejętnościach technicznych. Kolejny etap to rozmowa ze mną i managerem odpowiedzialnym za dany obszar. Tutaj mamy okazję opowiedzieć dokładniej o stanowisku i możliwościach, jakie daje rozpoczęcie z nami współpracy. Ostatnim etapem jest spotkanie z zespołem, do którego osoba ma dołączyć. Na tym etapie manager i ja wyłączamy się z rozmowy, dając przestrzeń i czas zarówno kandydatowi, jak i zespołowi, by lepiej się poznali. W końcu ostatecznie to oni mają czuć się ze sobą komfortowo.

Każda rozmowa o pracę, nawet przeprowadzona w luźnej atmosferze, jest stresująca. Co poradziłabyś osobom, które przychodzą na rozmowę do Metapack i chcą zrobić dobre wrażenie?

Z pewnością stres przed rozmową redukuje przygotowanie się do niej. Polecam zatem dowiedzieć się co nieco o naszej firmie, samym stanowisku, punktach z własnego doświadczenia, które mogłyby okazać się przydatne w pracy, na którą aplikują. Ale przede wszystkim – by byli po prostu sobą i pamiętali, że po drugiej stronie jest życzliwy im człowiek, ciekawy ich pasji i tego, kim są.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dołączyć do naszego zespołu? Sprawdź >> aktualne oferty pracy w Metapack.

Poprzedni artykuł

Metapack Active: Na szlaku Nowych Granic

przeczytaj

Następny artykuł

Z Warszawy do Zielonej Góry: Historia Pauliny z zespołu 501

przeczytaj