Z praktyk do pracy w Metapack – historia Mateusza

powrót do listy
Z praktyk do pracy w Metapack – historia Mateusza

Mimo młodego wieku, Mateusz doskonale wie, w jakim kierunku chce rozwijać swoją karierę zawodową. To, że został częścią naszego zespołu, nie było przypadkiem. Poznaj jego historię.

Skąd dowiedziałeś się o firmie Metapack i możliwości odbycia w niej praktyk?

O firmie Metapack wiedziałem już od dłuższego czasu. Zanim zacząłem studia Informatyczne kilku moich znajomych już w niej pracowało. Na Uniwersytecie widziałem ogłoszenia do Summer Academy, a gdy usłyszałem od znajomego, że firma poszukuje praktykantów, postanowiłem spróbować.

Czy dostanie się na praktyki było trudne? Musiałeś wykonać zadanie czy wystarczyła rozmowa z rekruterem?

Nie, nie było trudne. Odbyłem rozmowę ogólną z osobą odpowiedzialną za rekrutację, po której zostałem przyjęty. Nie musiałem wykonywać żadnego zadania, ale musiałem przedstawić swoje umiejętności.

Czym zajmowałeś się podczas praktyk w Metapack?

Wieloma rzeczami. Poznawałem aplikację firmy oraz jej działanie. Miałem szereg profesjonalnych szkoleń dotyczących takich zagadnień jak Unit Testy, SoapUI, bazy danych oraz Git. Każdą z tych rzeczy mogłem przećwiczyć praktycznie, dostając zazwyczaj małe zadania do wykonania. W połowie praktyk dostałem większe zadanie – aplikację okienkową w WPFie.

Dla osób wchodzących na rynek pracy niezwykle ważne jest wsparcie opiekunów. Czy Metapack zapewnił ci odpowiednią opiekę? Jak oceniasz zaangażowanie pracujących z tobą osób?

Wsparcie moich opiekunów oceniam na 5+. Zawsze mogłem się do nich zwrócić z każdym problemem, nawet tym najmniejszym. Cała reszta ekipy również była bardzo pomocna. Zawsze znalazła się osoba, której udało się poświęcić chwilę, aby mi pomóc.

Praktyki studenckie to pierwsze zetknięcie z pracą zawodową. Co najbardziej cię zaciekawiło, zdumiało lub zaimponowało w Metapacku?

Najbardziej zaangażowanie współpracowników w moje praktyki. Nie byłem pozostawiony samemu sobie z zadaniem do wykonania. Każdy dzień różnił się od poprzedniego. Nie mogłem narzekać na nudę czy monotonię.

Czego nowego się nauczyłeś?

W zasadzie wszystko, co robiłem, było dla mnie nowością. Niestety na Uniwersytecie nie zetknąłem się z takimi rzeczami, jak testowanie aplikacji czy systemem kontroli wersji. Poznałem wiele technologii, o których już wspomniałem wcześniej. Oprócz tego, poznałem lepiej C# i zasady pisania przejrzystszego kodu. Poznałem też zasady działania firmy i metodykę pracy.

Dlaczego zdecydowałeś kontynuować współpracę z Metapack już jako pracownik firmy?

Powodów było wiele, jednak dla mnie decydującym czynnikiem byli ludzie i atmosfera w firmie. Człowiek w pracy spędza 1/3 życia, dlatego ważne jest przebywanie wśród ludzi, z którymi można się bez problemu porozumieć. Podczas praktyk zauważyłem, że firma dba o pracowników.

Drugim czynnikiem była możliwość połączenia studiów z pracą oraz lokalizacja firmy. Bez problemów mogłem w środku dnia dojechać z uczelni do pracy.

Również wśród znajomych Metapack miał opinię najlepszej firmy na rynku zielonogórskim. Do tego dochodzą jeszcze dobre zarobki i pakiety benefitów, lecz przy podjęciu pierwszej pracy nie brałem tego pod uwagę jako czynnik decydujący. Metapack zapewnia ciągły rozwój, a inwestowanie w siebie jest dla mnie bardzo ważne.

Jak wyglądała rekrutacja do firmy dla osoby, która już poznała ją wcześniej?

W gruncie rzeczy wyglądała tak samo, jak dla osoby spoza firmy. Musiałem odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Wiedziałem już, czym się zajmuje firma i jakich technologii używa, co prawdopodobnie wpłynęło pozytywnie na wynik rekrutacji.

Jak nazywa się twoje stanowisko i za co jesteś teraz odpowiedzialny w tej chwili? Czy wykorzystujesz umiejętności zdobyte podczas praktyk?

Jestem junior .NET developerem i jestem odpowiedzialny za tworzenie modułów kurierskich w języku C#. Te właśnie umiejętności stale wykorzystuję i rozwijam podczas codziennej pracy.

Jak przyjęli cię pozostali członkowie w zespole? Otrzymałeś wsparcie, na jakie liczyłeś w swojej pierwszej pracy zawodowej?

Zdecydowanie! Wszyscy przyjęli mnie bardzo ciepło, nie czułem się obcy. Zawsze możemy pożartować, a w razie problemów mogę liczyć na pomoc zespołu.

Najtrudniejsze, czyli początki, masz już za sobą. Poznałeś dobrze Metapack zarówno podczas praktyk jak i pierwszych tygodni pracy. Czy masz już dalsze plany związane z dalszym rozwojem w firmie?

Moim głównym celem na tę chwilę jest nabycie umiejętności pozwalających na szybką i sprawną pracę. Chciałbym poznać jak najwięcej technologii w stopniu minimum średnio-zaawansowanym. Pragnę rozwijać wiedzę z zakresu programowania. Metapack to wszystko umożliwia. Ba! Sam do tego zachęca! Istnieje możliwość wybrania sobie celu kwartalnego przeznaczonego na samorozwój w godzinach pracy lub po pracy, za którego wypełnienie są przewidywane premie. Firma organizuje różnorakie szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne z możliwością zdobycia certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności. Na tym właśnie chcę się teraz skupić, na własnym rozwoju zawodowym.

Poprzedni artykuł

Konkurs na Dzień Dziecka w Metapack. Zobacz zwycięskie prace

przeczytaj

Następny artykuł

Winter Party w Żabim Dworze

przeczytaj